0312 502 05 42 | ARPANET

ODTÜ Bilim İnavasyon Merkezi – M.Kemal Mah.Dumlupınar Bulv.No:280/G Çankaya Ankara

TALKY | Hızlı ve Kaliteli İletişim

Talky, bilgisayar ortamında kişisel veya kurumsal iletişim kurmak, iş, eğitim, seminer, kurs veya aile toplantıları düzenlemek için yüksek kalitede ses ve görüntülü haberleşme sağlayan kişisel asistanınızdır.

Talky sadece toplantılarınızı düzenlemek ile kalmaz toplantılarınızı organize eder, notlarınızı tutar, toplantı ve notlarınızı diğer kullanıcılar ile ortak kullanmanızı sağlar. Talky ile bir veya birden çok kişi ile anlık mesajlaşma yapabilir, bir veya birden çok kişi ile sesli ve görüntülü görüşme yapabilir, webinar toplantılar düzenleyebilir, toplantı odaları oluşturup istediğiniz kişileri bu top- lantı odalarına davet edebilir ve interaktif toplantılar düzenleyebilirsiniz.

Talky, bilgisayar ortamında kişisel veya kurumsal iletişim kurmak, iş, eğitim, seminer, kurs veya aile toplantıları düzenlemek için yüksek kalitede ses ve görüntülü haberleşme sağlayan kişisel asistanınızdır.

Talky sadece toplantılarınızı düzenlemek ile kalmaz toplantılarınızı organize eder, notlarınızı tutar, toplantı ve notlarınızı diğer kullanıcılar ile ortak kullanmanızı sağlar. Talky ile bir veya birden çok kişi ile anlık mesajlaşma yapabilir, bir veya birden çok kişi ile sesli ve görüntülü görüşme yapabilir, webinar toplantılar düzenleyebilir, toplantı odaları oluşturup istediğiniz kişileri bu toplantı odalarına davet edebilir ve interaktif toplantılar düzenleyebilirsiniz.

VİDEO KONFERANS SİSTEMİ

Talky ile uluslararası yapılan birçok araştırma sonucundaki video konferans projesi gereksinimlerinin tamamı sağlanmıştır.

Video konferans önemli bir destek aracıdır ve birçok ticari çözüm bulunmasına rağmen kullanım kolaylığı, maliyet, güvenilirlik ve güvenlik sorunlarından dolayı kendi yeteneğine sahip birçok kurum ve kuruluş tarafından kendi içerisinden geliştirilmektedir. Araştırmalarda günümüzde önde gelen birçok video konferans platformu için gizlilik ve güvenlik ihlalleri yaptıklarına dair içerikler yer almaktadır. Yine yapılan araştırmalarda bu tarz uygulamaların geliştirici ülke karşıtları tarafından güvenlik nedeniyle yasaklandığı görülmektedir.

Genel olarak ihtiyaçlar incelendiğinde özel bir yazılım gerektirmeyen ve herkes tarafından kullanılabilen, düşük maliyetli, açık ve şeffaf bir alternatif video konferans çözümüne ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.

Talky ‘nin temel amacı, ticari çözümlere alternatif olarak; araştırma, eğitim, sanat ve iletişim topluluğu için kullanımı kolay, güvenli ve uygun fiyatlı video konferans platformu sağlamaktır.

Talky, gerçek zamanlı iletişimi basitleştirir ve herhangi bir ek istemci veya eklenti yüklemeye gerek kalmadan tarayıcı üzerinden kişisel konferans aracı sunar. Talky kullanmaya başlamak için yalnızca bir web tarayıcısı, mikrofon ve basit bir web kamerası yeterlidir. Talky, web tarayıcısı bulunan (WebRTC’yi destekleyen) bilgisayar ve mobil her türlü cihazı destekler ve çalışır.

En uç performansı yakalamak adına uygulamadaki tüm iletişim ve API yapısı, sinyalizasyon üzerine kurgulanıp; standart HTTP işlemleri hiçbir alanda kullanılmamıştır. SSL/TLS haricinde sinyal iletişimi de her istemci özelinde tuzlama yapılarak 512 AES ile şifrelenir.

TALKY TEKNOLOJİLERİ

TALKY ÖZELLİKLER

Talky, mevcut onlarca video konferans ve iletişim uygulamalarının nerdeyse tüm işlev ve özelliklerini barındırmaktadır. Farklı sistemlerin tüm özelliklerini tek bir noktada barındırırken; performans ve güvenlik konularında hem kullanılan teknoloji hem de şeffaflık olarak en önde yer almaktadır.

YERLİ – MİLLİ

Uygulama tamamen yerli olarak tasarlanmış ve tüm bileşenleri yerli olarak geliştirilmiştir. Kapalı kaynak veya paket kodlu hiçbir bileşen kullanılmamıştır. Tüm proje kodları incelemeye açıktır. Müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusunda tamamen özelleştirilebilir.

ÖZEL KRİPTOLOJİ

Projede API düzeyinde SSL şifreleme bulunmaktadır. Uygulama servisi tüm SSL içeriğini ayrıca TLS ile tekrar şifrelemektedir. Sinyalleşme servisleri ve bu servisler üzerinden yapılan tüm işaretleşmeler, 512 AES ile özel olarak şifrelenmektedir.

SİNYAL TEKNOLOJİSİ

Son yıllarda gelişen uygulama sunucuları ve istemciler göz önünde alındığında HTTP servislerinin çok yavaş kaldığı görülmektedir. Talky, tamamen HTTP servislerinden arındırılarak sinyalleşme teknolojisi üzerine geliştirilmiştir. Bu sadece servis performansı % 20.000 artmıştır.

YERİNDE KURULUM (ON-PREMISE)

Talky, yerinde kurulum özelliği ile tamamıyla sizin sunucularınıza kurulabilir ve sizin ağınızda çalışabilir. Böylelikle tüm uygulama haberleşmesi ve içeriği sizin alt yapınızda güvenli olarak barındırılacaktır. Ayrıca yerinde kurulum ile; uygulama teması özelleştirilebilir, marka ve logo değiştirilebilir.

KOLAY KULLANIM VE HER YERDEN ERİŞİM

Neredeyse Web Tarayıcısı Barındıran Tüm Cihazlardan Erişebilir Ve Tüm Özelliklerini Kullanabilirsiniz.

Talky, diğer video konferans ve iletişim uygulamaları gibi cihazınıza bir uygulama kurmaya zorlamaz. Bilgisayarınıza veya mobil cihazlarınıza kurulan uygulamalar çeşitli güvenlik zafiyetlerine neden olabilir. Ayrıca kamera ve mikrofon gibi araçlara direk erişen bu tarz uygulamalar haberiniz olmadan sizi izleyebilir ve dinleyebilir.

NEREDEYSE HER CİHAZ

Neredeyse her cihaz diyoruz çünkü Talky; Google Chrome, Firefox, Safari, Edge, Opera gibi onlarca tarayıcının son 3 yıldır çıkmış tüm sürümleriyle sorunsuz bir şekilde çalışır. (Safari 12~, Firefox 60~, Chrome 74~, Chromium 74~, Opera ~62, Android 11~)

EN KOLAY PLATFORM

Sadelik, akış ve işlevsellik üçlüsüyle ortaya çıkarılmış kılavuz ve eğitim gerektirmeden Kullanabileceğiniz bir platformdur. Günlük hayatta az çok teknoloji ile etkileşimdeyseniz rahatlıkla uygulamanın tüm özelliklerini kullanabilirsiniz.

EN ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR PLATFORM

Talky, Klasik Video Konferans ve İletişim Uygulamalarının Aksine Tamamen Kişiselleştirilebilir Bir Platform Sunar. Size Özel Dilediğiniz Yetenekleri Kazandırabiliriz. Sadece Neye İhtiyacınız Olduğunu Söyleyin.

ÇOKLU DİL DESTEĞİ

Türkçe başta olmak üzere platform birçok dili destekler. Ayrıca istediğiniz dil sizin için sisteme eklenebilir. Arapça

gibi ters okunuşa sahip diller için RTL desteği vardır.

KENDİNİZE ÖZELLEŞTİRİN

Uygulama gün ışığına duyarlı bir şekilde koyu – açık tema sunar. Dilerseniz kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Diyaloglar, bildirimler, yerleşim düzeni gibi kullanımı etkileyen birçok özelliği dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Ayrıca yerinde kurulum seçeneğini kullanmanız durumunda; tema, marka ve logoyu kurumunuza özgü olarak kişiselleştirebilirsiniz

HİZMET SEÇENEKLERİ

Platformu ister yerinde kurulum (on-premise) ile tamamen kendinize ait olarak, ister SaaS seçeneği ile ARPANET sunucu alanından sadece size ayrılan özel bir sunucuyla veya Talky tarafından bulut hizmet olarak sunulan sunucularda kullanabilirsiniz.

Sistem size farklı hizmet türlerinde ayarlanabilir üyelik sistemi sunar (Kayıt olma, hesap aktivasyon işlemi, şifre sıfırlama). Platform üzerinde kullanıcılar için dinamik olarak ayarlanabilir telefon ve e-posta desteği aynı anda sağlanmaktadır.

Her kullanıcı için tamamen özelleştirilebilir sosyal profil alanı sunar. Kullanıcılar kendi ilişkilerini ve gizliliklerini diledikleri gibi yönetirler.

GOOGLE VE APPLE KİŞİLER İLE ENTEGRASYON

Android veya IOS cihazınızda yer alan rehberinizi yani Google veya Apple da yer alan kişilerinizi kolaylıkla Talky ‘e aktarabilirsiniz. Kişilerinizi uygulamanın birçok yerinde etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. (Rehberinizdeki birini toplantıya davet etmek gibi)

KİŞİSEL BULUT REHBER MODÜLÜ

Talky, aynı zaman da size kişisel bir ajanda sunar. Bu ajanda da kişilerinizi tutabilir istediğiniz gibi detay bilgiler girebilirsiniz. Kişilerinize aynı anda tüm cihazlarınızdan senkron ve güncel bir şekilde erişirsiniz.

ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR MENÜ VE KISAYOLLAR

Her kullanıcı, menüleri dilediği gibi özelleştirilebilir ve kısayollar atayabilir. Sık kullanılan işlemler için küresel ayarları bir kez tanımlayıp her işlemde uygulayabilirsiniz.

AYNI ANDA OTURUMLAR OLUŞTURUN

Aynı anda birden fazla cihazdan oturum açabilirsiniz. Bir oturumdan toplantınızı yaparken diğer oturumdan not alabilir, yeni toplantı planlayabilir veya diğer işlemleri yürütebilirsiniz.

OTURUM YÖNETİMİ VE EŞ ZAMANLAMA

Farklı cihazlarınızdaki oturumları takip edebilir, erişim ve istemci bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Bir cihaz veya oturumda yaptığınız işlemler yenileme yapmadan diğer oturumlar için de geçerli olacaktır. Örneğin bir sekmede yeni bir kişi oluşturduğunuzda diğer sekmede sayfayı yenilemeden bu kişiyi görüntüleyebilirsiniz.

ETİKETLER

Uygulama genelinde gruplandırma ve yönetimsel işlemleri kolaylaştırmak için etiket modülü mevcuttur. Toplantılarınızı, notlarınızı etiketlerle gruplayıp yönetebilirsiniz. Sahip olduğunuz bir etiketi başka bir kullanıcı ile paylaşıp, etikete ait tüm içeriğe erişmesini sağlayabilirsiniz.

NOTLAR

Platform size gelişmiş bir not bulut sistemi sunar. İster yazı ister çizim olarak notlar alıp dilediğiniz an dilediğiniz cihazdan erişebilirsiniz. Notlarınıza etiketler atabilir veya istediğiniz notu istediğiniz kullanıcı ile paylaşabilirsiniz. Notlarınıza tarih ekleyip hatırlatma veya görev listeleri olarak kullanabilirsiniz.

TAKVİM

Platform size modüllerle entegre edilmiş takvim bulut sistemi sunar. Toplantılarınızı, notlarınızı, görevlerinizi takvim üzerinde takip edebilir diğer kullanıcılarla paylaşabilir onların sizinle paylaşmış olduklarını görüntüleyebilirsiniz.

BİLDİRİMLER

Uygulama genelinde ve toplantı özelinde bildirim yönetim sistemi mevcuttur. İki bildirim tipinde de ses, konum, harici gibi özellikleri düzenleyebilirsiniz. Kullanıcılarla yapmış olduğunuz etkileşimler, toplantılar gibi birçok işlem ile ilgili bildirimlerle her şey den anlık haberdar olabilirsiniz.

CANLI ODALAR

Toplantı Diyerek Kısıtlamıyoruz. Diğer Platformlardan Farklı Olarak Canlı Odalar Altında; Toplantı, Web Semineri ve Canlı Sınıf Ortamlarını Sunuyoruz.

HEMEN BAŞLATIN

Plansız gerçekleşen görüşmeleriniz için dilediğiniz tipteki canlı odayı istediğiniz anda oluşturup başlatabilirsiniz.

PLANLAYIN

Belirli tarih ve/veya saat için istediğiniz kadar canlı oda planlayıp takviminizden takip edebilirsiniz.

İSİMLENDİRİN VE DETAYLANDIRIN

Talky ile davet ettiğiniz katılımcılara e-posta veya sms ile canlı oda bilgileri, dosyalar, katılımcılar gibi temel bilgiler gönderilir. Ayrıca canlı oda bağlantısına sahip olan her katılımcı odaya girmeden önce bilgileri görüntüler, hazırlık yapabilir ön bilgi sahibi olabilir.

Oluşturduğunuz canlı odalarda hem arşiv tarafında hatırlanabilir olması hem de katılımcıları bilgilendirmek amaçlı isim ve açıklamalar girebilirsiniz.

TOPLANTI

Yüz yüze görüşmeleriniz veya standart toplantılarınız için ihtiyaç duyabileceğiniz her şey düşünüldü.

WEB SEMİNERİ

Sunum, konuşma veya etkileşimli bir seminer için web semineri çeşitli özelliklerle donatıldı.

 CANLI SINIF

Benzersiz bir özellik olan canlı sınıf ile; eğitimleriniz ve kalabalık etkileşimlerinizi kolaylıkla yürütün ve yönetin.

 ODAĞIMIZDA GÜVENLİK VAR

Özellikle toplantılarda sıkça yaşanan sorunların başında davetsiz misafirler yer alıyor. Bilinçli veya kazara ortaya çıkan bu durumların önüne geçebilmek için her türlü yeteneği kullanıma sunduk. Talky canlı odalarına iki tip katılım mevcuttur.

Bağlantı ile katılım seçeneğinde, her katılımcının odaya alınması moderatör veya yönetici iznine tabidir. Katılımcılar lobide bekletilir, bilgileri kontrol edildikten sonra odaya alınır ve güvenli bir bağlantı verilir. Davet ile katılım tipinde ise, her katılımcıya özel şifrelenmiş güvenli bağlantı gönderilir. Yöneticinin tercihine göre direk odaya girebilir veya lobi de beklemesi sağlanır. Her güvenli bağlantıda bir IP adresi için kullanıma izin verir. Böylelikle bağlantı başka kullanıcılar tarafından tekrar kullanılamaz hale gelmektedir. Yönetici güvenli bağlantının geçerliliğini her daim düzenleyebilir.

 ARŞİVLENEBİLİR CANLI ODALAR

Talky, bütün iletişim ve etkileşimleriniz için bir ajanda olmayı hedefler. Yapmış veya yapacak olduğunuz toplantılar, seminerler ve eğitimler bir ajanda günlüğünde tutulur. Böylelikle canlı odaya ait; kimler katılmış, ne zaman katılmış, ne kadar kalmış, sohbet panelinde neler konuşulmuş, hangi dosyalar paylaşılmış, kimler söz istemiş gibi onlarca bilgiye istediğiniz anda ulaşabilirsiniz. Ayrıca arşivlenebilir canlı oda sistemi ile, bir oda başlamadan yetkilendirmeleri yapabilir, dosyalar paylaşabilirsiniz. Arşivlenen odalara sadece oluşturan kişiler değil yetkileri doğrultusunda tüm katılımcılar erişebilir.

SES VE GÖRÜNTÜNÜN YANINDA SOHBET

Canlı oda esnasında veya arşivde, yetkilendirdiğiniz katılımcı sohbet panelinden mesaj yazar ve yazılan mesajları görüntüler.

BEYAZ TAHTA

Canlı oda da yetkilendirdiğiniz katılımcı beyaz tahta başlatabilir veya etkileşimde bulunabilir.

DOSYA

Canlı oda öncesinde veya yürütülürken, dosyalar ekleyip yönetebilirsiniz. Dilediğiniz katılımcıya dosya yükleme izni verebilirsiniz.

 ÖNE ÇIKAN YETENEKLER

Talky Geliştirilirken Tamamen Ar-Ge Temelleri Üzerine Kurgulandığı İçin Standart Platformlardan Performans, Güvenlik Ve Yetenek Olarak Önde Olmayı Hedefler.

 BİRDEN FAZLA KAMERA EKLEYİN

Bir kameradan kendi görüntünüzü paylaşırken diğer kameradan yapmış olduğunu işi paylaşabilirsiniz. (Uygulamalı eğitimlerde, çizimlerde, pratik gereken her anlatımda ..) Ayrıca kamera ekleme işlemi sadece iki ile sınırlı değildir. Dilediğiniz kadar kamerayı aynı canlı oda da kullanabilirsiniz.

SESLİ İLETİŞİMDE BAS-KONUŞ

Katılımcıların sürekli mikrofonlarının açık olması hem canlı oda ortamını bozabilir hem de katılımcıyı sürekli dikkate zorlayabilir. İster canlı oda bazında isterse katılımcı özelinde mikrofon bir telsiz gibi kullanılabilir.

4K YAYIN YAPIN

Çoğu platform daha 2K yayın alt yapısına sahip değil iken Talky ile, canlı odalarınızda 4K kalitesinde yayın yapabilirsiniz.

MÜKEMMEL SES İÇİN HER ŞEY

Farklı mikrofonlardan aynı akustiği sağlamak için kullanıcılar tarafından özelleştirilebilir ses kazancı kontrolü, ses yankı giderme ve gürültü azaltma seçenekleri hazırlandı. Sunucu tarafında tasarlanmış ses gözlemcisi sayesinde, dinamik veya kullanıcı tercihi ile gürültü eşiği yönetim sistemi bulunur.

SES ÇIKIŞI CİHAZINIZI SEÇİN

Web tarayıcısıyla bağlanmış bile olsanız ses çıkış kaynağınızı belirlemenize olanak tanır. İster kulaklık isterseniz farklı hoparlörlerinizden ses alabilirsiniz.

KONUŞUNCA MİKROFONU AÇ

Canlı odalarda en rahat konuşma ortamını sağlamak için geliştirilen konuşma algılama sistemi ile konuşunca

mikrofonu aç özelliği bulunmaktadır.

EL KALDIR

Canlı oda içerisinde katılımcılar el kaldırarak kendilerini gösterebilirler. Katılımcının kendi isteğiyle veya yönetici ve moderatör tarafından el indirme işlemi gerçekleştirilebilir.

CANLI ODA RAPORU

Canlı oda oluşturulmasından itibaren yapılan tüm aktiviteler izlenir. Katılımcıların katılım zamanları, katılım süreleri, el kaldırmaları, mikrofon açma – kapatmaları gibi tüm işlemler takip edilebilir. Özellikle toplantılarda ortaya çıkan farklı durum ve aksaklıkların analiz edilmesi ve katılımcıların takiplerinin sağlanması için bu tür bir raporlama çok önem arz eder.

CANLI ODA GÖRÜNÜM YETENEKLERİ

Talky canlı oda da demokratik ve sahne tipi olmak üzere iki oda düzeni sunar. Katılım sağladığınız istemcinin özelliklerine göre izlenebilir kişi sayısını otomatik olarak yönetir. Dilerseniz bant genişliği ve kullanım kolaylığı gibi nedenlerle sahnede görüntülenebilir kişi sayısını sınırlayabilirsiniz. Konuşmacı takip sistemi sayesinde aktif olan katılımcıyı her zaman görüntülemiş olursunuz. Kendi görüntünüzü gösterip gizleyebilir veya aynalama yapabilirsiniz. Ayrıca video görüntüsü olmayan katılımcıların da görüntülerini gösterip gizleyebilirsiniz. Standart olarak belirlenen 16:9 video en boy oranını kendi isteğiniz doğrultusunda 4:3 olarak değiştirebilirsiniz.

MİKROFON, KAMERA VE PAYLAŞIM YÖNETİMİ

Canlı oda içerisinde moderatör her bir katılımcının mikrofon, kamera ve paylaşım işlemini durdurabilir. Yönetici ise tüm katılımcılar için toplu olarak bu işlemi gerçekleştirebilir. Örneğin toplantı başlangıcında herkes birbiriyle tanışma – karşılama konuşması gerçekleştirdikten sonra yönetici herkesin mikrofon ve kamerasını kapatarak sadece konuşmacıya izin verebilir.

ODAYI BAŞLAT VE SONLANDIR

Canlı oda yöneticileri gerek plansız gerekse planlı toplantıları diledikleri vakit başlatıp sona erdirebilir. Görüşme sona erdiğinde her katılımcının ayrılmasını beklemeden direk odayı kapatarak oturumu sonlandırabilirler.

CANLI ODA BİLDİRİMLERİ

Canlı oda içerisinde her katılımcının kendi yetkisine ve talebine göre bildirimler alması sağlanır. Böylelikle katılımcılar her an etkileşim içerisinde olurlar.

KONUŞMACI TAKİP SİSTEMİ

Konuşma algılama sistemi ile canlı oda içerisindeki katılımcıların takibi sağlanarak; demokratik görünüm tipinde çerçeve renklendirme, sahne görünüm tipinde ise sahneye alma özelliği ile görselleştirilmesi sağlanır.

SINIRLANDIRILABİLİR VİDEO VE SES KALİTESİ

Canlı oda yöneticileri katılımcıların ortam şartlarını göz önünde bulundurarak; katılımcıların video ve ses kalitelerini sınırlandırabilir. Böylelikle düşük bant genişliğine sahip katılımcıların bile kesintisiz hizmet alması sağlanır.

KATILIMCI YÖNETİM SİSTEMİ

Talky, detaylandırılmış bir katılımcı yönetim sistemi sunar. Gerek başlamış gerekse başlamamış bir canlı oda için her katılımcıya detaylı olarak yetkilendirme işlemi yapmanıza olanak tanır. Misafir, dinleyici, izleyici, konuşmacı, moderatör ve yönetici katılımcı tiplerini sunar. Dilediğiniz anda dilediğiniz katılımcıyı odadan çıkarabilirsiniz.