0312 502 05 42 | ARPANET

ODTÜ Bilim İnavasyon Merkezi – M.Kemal Mah.Dumlupınar Bulv.No:280/G Çankaya Ankara

TEK

TAKİP |

Takip Sistemi Yazılım ve Donanımları

TekTakip, takıldığı her şeyin (araç, insan, eşya, hayvan) dünya üzerindeki konumunun belirli bir sunucuda depolanarak anlık ve geçmişe dönük iz bilgilerinin raporlanması, kullanım alanlarına uygun raporların alınması, anlık veya belirlenebilecek periyotlarda raporların alınmasını sağlayan kişi ve araç güvenliğinin sağlanmasının yanında sektörlere göre farklı faydalar sağlayabilen iş performansının yükseltilmesi ve işin yapılmasındaki masrafların azaltılması için geliştirilmiş takip sistemi yazılım ve donanımlarıdır.

TekTakip, ATO ve TOBB tarafından verilen %66,94 yerli malı belgesine sahiptir. TekTakip markası altında üretimi yapılan donanımların tasarım ve gömülü kodları, donanımlardan gelen verilerin işletilmesi ve kullanıcılara sunulması için gerekli olan sunucu ve arayüz yazılımları ile IOS ve Android platformlarındaki mobil uygulama yazılımlarının tamamı tek bir ekip tarafından geliştirilmektedir.

TAKİP SİSTEMLERİNİN VAZGEÇİLMEZİ HARİTA ALTLIĞI

Takip sistemlerinin olmazsa olmaz gerekliliği harita altlığıdır. Harita altlığı olmadan araç veya mobil takip hizmeti sunmak imkansızdır. İnternet ortamında harita altlığı sağlayan birçok sağlayıcısı vardır. Bunlardan en yaygın olanı “Google”, “Bing”, ve “Yandex” harita sağlayıcılarıdır, bu sağlayıcılar her ne kadar başlangıçta ücretsiz hizmet vermiş olsalar da son yıllarda altlığını kullanan istek sahibine tıklama başına bir ücret yansıtmaktadırlar. Buna rağmen halen ücretsiz altlık hizmeti veren “OSM” gibi sağlayıcılarda vardır. İster ücretli ister ücretsiz olsun harita altlığının üçüncü bir sağlayıcıdan kullanılması takip sistemlerinin vazgeçilmezi olan harita altlığı kullanımı için büyük bir risktir. Gerek internet erişiminde yaşanabilecek kısıtlamalar, engellemeler gerekse harita altlığı sağlayan sağlayıcının harita altlığı sağlamasından vazgeçmesi veya hizmet politikasında değişikliğe gitmesi ile bir anda sisteminizin harita altlığı olmadan çalışmasına yol açabilir. Bu da konum bazlı cihazlarınızın uzay boşluğunda, nerede olduğu anlaşılamayan boş ve gereksiz bir sistem haline dönüşmesine neden olur. Profesyonel takip sistemleri harici bir harita altlığına ihtiyaç duymadan ve hiçbir yeteneğini kaybetmeden çalışabilen sistemlerdir. Harita altlığı, sadece konum belirleme cihazının nerede olduğunun harita üzerinde görüntülenmesi işleminin dışında sayısal enlem ve boylam verisinin adres verisine çevrilmesi işlemlerinde de kullanılmaktadır.

TekTakip yukarıda belirtilen tüm harita sağlayıcılarını desteklemenin dışında sayısal bir harita veri tabanına ve internet ortamında bulunan harita sağlayıcılarının sağladığı harita altlığından farkı olmayan yerel bir harita altlığı hizmetine sahiptir. Bu da internet erişimi olmayan ağlarda bile kesintisiz harita altlığı sağlanması ve sayısal koordinat verisinin adres verisine çevrilmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağını göstermektedir.

Sistem Sunucu ve Yazılımlarının Kullanıcının Veri Merkezine Kurulması

Takip sistemleri hizmeti veren birçok sağlayıcı sunucu yazılımlarını müşteri veri merkezine kurmamaktadır. Bunun temel nedeni cihazın satışından sonraki yıllarda cihaz başına alınan hizmet bedelidir. Cihaz sayısı az veya bir veri merkezi olmayan işletmeler için takip hizmetinin takip sistemi hizmet sağlayıcısından alınması doğru bir yaklaşımdır. Fakat veri merkezi olan kamu veya işletmelerin cihaz sayısının da yeterli olması durumunda takip sistemi sunucu yazılımlarının kurum veri merkezinde barındırılması her ne kadar başlangıçtaki yatırım bedeli nedeniyle fazladan yatırım yapılmış gibi olsa da ilerleyen yıllardaki işletme masraflarının az olması nedeniyle daha tasarruflu bir sistem olduğu görülecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı takip sistemi hizmet sağlayıcılarının her ne kadar hizmet sunucularını kullanıcı veri merkezine kurduğunu söylese de cihazların doğrudan kurulan kullanıcı veri merkezine bağlanmayıp ilk bağlantıyı takip hizmetini veren işletmenin gateway sunucuna yaptıktan sonra kullanıcı veri merkezi sunucusuna bağlandığı gibi bir sistem olmadığına dikkat edilmelidir. Sistem yazılımlarının müşteri veri merkezine kurulması veri güvenliğinin sağlanmasının yanında ilerleyen yıllardaki işletme masraflarının düşürülmesi için bir seçenektir.

TekTakip arayüz ve mobil uygulama yazılımları ile geri plan servisleri, yeterli sayıda cihaz alımı yapılan projelerde müşterinin belirleyeceği lokasyon ve sunucuya kurulabilmektir. Bu kullanım türü ile her yıl ortaya çıkan hizmet bedeli adı altındaki yüklü masraflardan kurtulmanın yanında veri güvenliğinin sağlanması, verinin kurum içi diğer karar mekanizmalarında kullanılabilmesi, veriye hızlı ve kesintisiz erişim gibi avantajları da beraberinde getirmektedir.

BULUT HİZMETİ İŞLEYİŞİ

Bulut hizmeti, takip donanımı kullanan kurumsal veya bireysel kullanıcıların sunucu yatırımı yapmadan verilen kullanıcı adı ve şifre ile hizmet sağlayıcı web sayfasına giriş yaparak cihazlarının nerede olduğunu görme, raporlar alma ve arşiv bilgilerinden canlandırma işlemleri gibi birçok takip fonksiyonunu kullanmalarına imkân sunan sistemdir. Bulut hizmetinde takip donanımları satın alınabilir veya kiralanabilir. Kiralama türü kullanımlarda takip donanımı içinde kullanılan M2M hattı hizmet sağlayıcı tarafından tedarik edilebilir. Bu durumda cihaz, yıllık hizmet ve M2M hattı bedelleri tek bir kira bedeli ile yönetilebilir. Takip donanımlarının satın alınması ve donanım içindeki M2M hattının da kullanıcı tarafından temin edilmesi durumunda bile satın işleminden sonraki birkaç yıl sonra hizmet bedeli adı altında yıllık cihaz başına bir bedel ödenmesi gerekecektir. Bu bedel sunucu hizmetlerinin kullanım bedelidir ve cihaz kullanıldığı sürece devam eder.

TAKİP DONANIM MODELLERİ NELERDİR?

Takip cihazı denildiğinde ilk akla gelen araçların takip edilmesi için üretilmiş olan donanımlardır. TekTakip ürün ailesinde ise araçların takip edilmesi için gerekli teknik yeterliliklere sahip donanımların dışında üzerinde enerji bulunmayan hareketli her şeyin verimli ve kesintisiz takibi için gerekli ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Özellikle mobil kullanım için geliştirilen donanımlar yüksek hassasiyet ve düşük enerji tüketimi ile verimli ve kesintisiz takip hizmeti sunmaktadır.

ARAÇLARIN VE GENEL AMAÇLI MOBİL TAKİP İÇİN TekTakip-T6 (İzci)

TekTakip T6 Model takip donanımı hem araçların hem de üzerinde enerji bulunmayan hareketli nesnelerin takibi için kullanılabilmektedir. Kilitli soketi yardımı ile dışarıdan sürekli enerji, seri haberleşme, iki adet sayısal giriş, iki adet analog giriş ve iki adet sayısal çıkış portlarını barındırmaktadır. Bu bağlantı portlarından ayrılmış olan sayısal giriş portuna (kontak sonrası enerjinin algılanması için kullanılır) araçta bulunan 12V enerji verildiğinde cihaz otomatik araç takip çalışma seçeneğine geçer ve bundan sonraki alarm ve ihlal üretimlerini araç takip çalışma tanımlarına göre üretir. Araç takip çalışma türüne geçen cihaz artık butonlardan kapatılıp açılamaz, cihaz sürekli harici enerji girişi tespit edemez ise bunu sunucu merkezine alarm olarak bildirir, aracın kontağı açıldığında veri merkezi sunucusuna bağlanır ve kontağı kapatıldığında bağlantısını kapatır. 

Kontak kapalı durumdayken aracın hareket etmesi, harici enerjinin kesilmesi, cihaz kapağının açılması gibi durumlarda kontağın açılmasını beklemeden alarm modunda açılır ve alarm durumunu sunucuya bildirir. Araç takip modunda olmayan cihazı kapatıp açmak için cihaz üzerindeki butonlar kullanılır. Açıldıktan sonra kapatılmayan cihaz 3 dakika boyunca hareket etmez ise otomatik kapanır ve tekrar hareket algıladığında yeniden çalışmaya başlar. Mobil çalışma modunda olan cihazın bataryası sunucuya dakikada bir konum bildirimine göre sürekli 25 saat çalışmayı sağlayacak güçtedir.

TekTakip-T6 filonuzdaki araçların kontrol altına alınmasını sağlayacak teknik özelliklere sahip bir üründür. Havuz araçlarını kimlerin kullandığını, araç sürücülerinin hangi aracı ne kadar süre ile ne kadar mesafe kullandığını, araçların günlük, aylık ve yıllık yaptıkları mesafe bilgilerini ve günlük çalışma sürelerini, hız aşımı, rölanti gibi ihlal bilgilerini raporlamanızı sağlayan, anlık bildirimlerle araçlarınızın durumlarını takip edebildiğiniz filo yönetim sistemidir. TekTakip ürünleri ile filonuzdaki araçlarınız az zaman harcayarak ve en az masrafla kontrolünüz altında olur.

FARKLI KULLANIM ALANLARI İÇİN ÜÇ FARKLI MOBİL TAKİP ÜRÜNÜ TekTakip-T7 (Beldek)

T7-A

T7-B

T7-C

Tamamen mobil kullanım için geliştirilmiş olan T7 modelleri farklı kullanım alanlarına göre farklı kutularda sunulmuştur. T7-A modeli palaska kemeri tokası olarak kullanılabilmektedir. T7-B anahtarlık aksesuarı şeklindedir, T7-C ise sırt çantalarının kemerlerine takılabilecek ölçülerdedir. Tüm T7 modelleri dakikada bir konum bildirimi durumunda sürekli 25 saat çalışacak güçte dahili bataryaya sahiptir. Tüm T7 kutuları IP65 standartlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Yağmur veya su sıçraması gibi durumlardan etkilenmez ve çalışmaya devam eder. Cihazlar üzerinde bulunan tek buton cihazın açılması, kapatılması ve acil durum bildirimi için kullanılır. Acil durum bildirimi için butona art arda birkaç kez basmak yeterli olacaktır. Acil durum bildiriminde cihazın açık veya kapalı olma durumuna bakmaksızın veri merkezine bağlanır, acil durumunu bildirir ve takip fonksiyonlarını yerine getirmeye devam eder.

TEKTAKİP T7-A

Açık sahada çalışma yapan personelin harita tabanlı iz bilgilerinin anlık raporlanması, iz bilgilerinden derlenen verilerin analiz edilerek kural ihlallerinin tespiti ile görev sorumluluklarının takibi ve personel güvenliğinin sağlanması amacıyla geliştirilmiştir.

Personelin görev sırasında kullandığı kemer/palaska aksesuarı içine yerleştirilmiş takip donanımı ve takip donanımlarının veri gönderdiği sunucu yazılımlarından oluşmaktadır. Ürün IP65 standartlarında olup görev sırasında karşılaşılabilecek yağmur suyu gibi durumlardan etkilenmeden çalışmasına devam etmektedir.

Beldek, personelin hareketsiz kaldığı zamanlarda enerji tüketimini azaltmak ve kullanım süresini uzatmak için düşük enerji tüketim durumuna geçer ve çalışma süresini uzatır. 

Bu sayede Beldek kullanıcı tarafından kapatıp açmaya gerek kalmaksızın günlük 8 saat çalışma süresi düşünüldüğünde ortalama 3 gün boyunca yeniden şarj ihtiyacı duymadan çalışmasını sürdürebilmektedir. Üzerinde bulunan acil durum bildirim butonu ile personelin yardıma ihtiyacı olduğu durumda sunucu merkezine acil durum bildirimi yapar ve belirli bir süre hızlı konum gönderimi durumuna geçerek personelin adım adım harita üzerinde izlenmesini sağlar.

Personelin görev alanlarının harita üzerinde tanımlanması ile tanımlanan harita alanlarına personelin giriş/çıkış yaptığı zamanları ve görev bölgesinde ne kadar süre ile kaldığı bilgisini sunucuya raporlar. Tanımlanan görev bölgelerine giriş yapan personeller veya giriş yapmayan personellerin raporlanmasını sağlayarak insan kaynakları yönetimini kolaylaştırır.  TekTakip T7-A modelinin güvenlik sektöründe kullanılmasının sağlayacağı faydalardan bazıları aşağıdaki sıralanmıştır.

 • Saha personelinin yardıma ihtiyacı olduğu anda kullanacağı acil durum butonu ile anlık veri merkezi bilgilendirilir ve aynı ekipteki gider tüm güvenlik görevlilerinin GSM numaralarına SMS ile bilgilendirme gönderilir.
 • Personel puantaj sistemine girdi sağlar
 • Personel koordinasyonunu kolaylaştırır
 • Bölgesel yoğunluk haritasının oluşturulmasına yardımcı olur
 • Şehirdeki anlık görev ve personel dağılımını alabilme, harita altlığı kullanılması ile verinin okunabilirliğini arttırır
 • Görev ve sorumlukların ölçülebilmesi ve raporlanmasını sağlar

Varsayılan olarak Beldek üzerinde bir adet sim kart bulunmaktadır. Açık ve geniş alanda çalışan personeller için iki farklı operatör kapsama alanından yararlanarak kapsama alanı sorunlarının oluştuğu zamanlardaki anlık takip edilememe durumlarının en aza indirilmesini saplayacak iki farklı operatör haberleşmesini özel üretim ile desteklemektedir.

UZUN SÜRELİ TAKİP AMAÇLI TekTakip-T8 (Avcı)

TekTakip-T8 uzun batarya ömrü, gelişmiş enerji tüketim fonksiyonları ile 2 yıla kadar takip imkânı sunabilmektedir. Montaj zorunluluğu olmadan metal yüzeylere güçlü mıknatısları ile yapıştırılarak 10 saniyede kullanıma hazır hale gelir. IP68 kutu standardı ile su ve toz geçirmez. İnce yapısı ile yapıştırıldığı yüzeyde aşırı çıkıntı oluşturmaz

Güvenlik güçlerinin hedef takibi, konteynır veya yıllar sürmeyecek takip ihtiyaçlarının karşılanması için üretilmiştir. Uzaktan müdahale edilebilen çalışma yapısı ile konum gönderim sıklığı ve çalışma şekli değiştirilebilir. Cihaz 30 saniyede bir konum bildirim sıklığından gönderilen komut ile anında 30 dakikada bir konum gönderim sıklığına geçebilir. Hareketsiz durumlarda otomatik kapanır ve tekrar hareket algıladığında yeniden konum bildirimine geçebilir. Takip süresini uzatmak ve cihazın kaybolmasını önlemek için batarya seviyesi kritik seviyeye indiği anda yüksek enerji tüketen modelleri kapatarak veri merkezi ile bağlantısını kaybetmeden günlerce çalışmaya devam edebilir. Dakikada bir konum bildirim durumunda aralıksız 250 saat veri merkezine konum gönderme kapasitesine sahip olan T8 tüm TekTakip modellerinde olduğu gibi tek ara yüzden izlenip yönetilebilmektedir.

TAKİP CİHAZLARI VE SUNUCU YAZILIMI TARAFINDAN ÜRETİLEN ALARM VE İHLALLER

Cihaz ve sunucu yazılımları, sistemin yönetimini kolaylaştırmak, kural ihlallerini anlık tespit etmek, raporlama ve anlık bilgilendirmeler için farklı alarm ve ihlal tespitleri ile donatılmıştır. Cihaz, alarm veya ihlalin tespitinde bağlı bulunduğu ver merkezine anlık bilgilendirme yapar. Bu alarm ve ihlaller kullanıcının isteğine göre SMS veya e-posta ile istenilen kullanıcılara anlık iletilir.

Alarmlar

 • Kapak Açılması: Cihazların dış kurularının açılma girişimleri cihaz tarafından tespit edilir ve veri merkezine bildirilir.
 • Acil Durum Bildirimi: Her cihazda acil durum/panik butonu bulunmaktadır. Acil durum butonuna art arda birkaç sefer basılması ile cihaz bu durumu veri merkezine bildirir. Veri merkezi acil durum tespitlerinde planlanmış işletme prosedürlerine göre işlemleri yerine getirir.
 • Harici Enerjinin Kesilmesi: Bu özellik sadece araç takip modunda çalışan T6 modeli için geçerlidir. Araç takip modunda çalışan T6 cihazı araçtan aldığı harici enerjisinin kesilmesi durumunda veri merkezine bildirimde bulunarak araca yapılmak üzere olan muhtemel müdahalelerin anlık öğrenilmesini sağlar.
 • Kontak Kapalı Hareket: Bu özellik sadece araç takip modunda çalışan T6 modeli için geçerlidir. Araç takip modunda çalışan T6 cihazı aracın kontağı açılmadığı halde araçta hareket tespit edilirse veri merkezine bildirir ve aracın kontağı açılmasa da hareketli olduğu sürece takip fonksiyonlarını yerine getirir.
 • İzinsiz Kullanım: Bu özellik sadece araç takip modunda çalışan T6 modeli için geçerlidir. Araç takip modunda çalışan T6 cihazı ile birlikte sürücü tanıma donanımı kullanmayı gerektirir. İzinsiz kullanım alarmı, araç sürücüsü olarak tanımlanmayan bir kullanıcının sürücü tanıtma kartı okutması veya sürücü tanıtma kartı okutmadan aracı çalıştırması veya çalıştırma girişiminde bulunması durumunda üretilir ve veri merkezine bildirilir.
 • Sim Kartın Sökülmesi: Tüm takip cihazları içerisindeki GSM M2M hattı ile veri merkezine bilgi göndermektedir. Bu kartın olmaması veri gönderimini engeller ve cihaz veri merkezi ile bağlantı kuramaz. Kullanıcı müdahalesi ile GSM M2M hattının cihaz üzerinden sökülmesi durumu cihaz tarafından tespit edilir ve veri merkezine bildirilir.

İhlaller

Durak Yönetimi
TekTakip cihazları veri merkezi tarafından harita kullanılarak oluşturulmuş ve durak kontrolünde kullanılmak üzere cihazlara gönderilmiş 10 bin coğrafi bölgeye cihazın giriş/çıkış yaptığında veri merkezini bilgilendirme ile çalışmaktadır. Durak kontrolleri cihaz saniyede bir kontrol edilir. Durak kontrolünün yapılmasında cihazın veri merkezine konum gönderim aralığının bir önemi yoktur. Durak alanları birkaç metrekareden yüzlerce metrekare büyüklüğünde olabilir. Kare veya dikdörtgen boyutlarında olabilen durak alanlarına cihazın giriş ve çıkış yaptığı anlar ve durak alanı içinde kaldığı süre bilgisi veri merkezine iletilir. Her bir durak için giriş bildiriminin bulunulmasında durak içinde duraklama yapılması şartı verilebilmektedir. Bu şart ile güzergâh üzerinde transit geçilen durak noktalarına gereksiz girdi/çıktı ihlallerinin üretilmemesi sağlanabilmektedir. 

Birçok özel projede işe yarayan bir özellik olarak karşımıza çıkacak bu detay çöp toplama noktalarından çöpün alınıp alınmadığının raporlanması, ürün teslimi yapılması gereken noktalarda aracın durup durmadığının tespit edilmesi gibi birçok alanda fayda sağlayabilmektedir. Örneğin aracın güzergahı üzerindeki 10 durak noktasından sadece yarısında araç belirli bir süre durdu ve yapılması gereken işlemi yaptı ise sadece bu duraklar için rapor üretilir, transit geçiş yapılan durak noktaları için rapor üretilmez ve gereksiz bilgilendirmelerin önüne geçilerek doğru raporların üretilmesi sağlanır.
Özellikle tehlikeli yük taşıyan araçların bazı kritik bölgelerde çok yavaş gitmesi istenebilir. Bu gibi durumlarda ilgili alana durak noktası belirlenir ve durak noktası için hız sınırı tanımlanır. Cihazın bu durak noktasına girdiğinde hızı belirlenen hız limitinin üzerinde olduğunda veri merkezi anlık bilgilendirilerek tanımlanan kullanıcılara SMS veya E-Posta ile bilgilendirilerek olası kazaların önüne geçilmesinde önleyici rol oylayabilir.
Güvenlik görevlilerinin büyük bir açık alandaki tanımlanabilecek küçük kontrol noktalarına uğrama zamanlarının raporlanması için de kullanılabileceği gibi büyük bir alan tanımı yapılarak alana giriş/çıkış zamanları ile alan içindeki kalış süresinin raporlanması için kullanılabilmektedir.
Servis araçlarının öğrenci alma noktasına yaklaştığında istenilen kişilerin bilgilendirilmesi, müşteri ziyaretlerinin ölçülmesi ve raporlanması gibi daha birçok alanda anlaşılır ve özet raporların alınması için kullanılabilmektedir.

• Bölge Yönetimi
Durak yönetiminin aksine bölge yönetimi takip cihazı tarafından değil, sunucu tarafından yapılan bir kontroldür. Bu kontrolün yapılabilmesi için takip cihazından veri merkezine konum verisinin iletilmesi gerekmektedir. Bölgeler, durakların aksine istenildiği kadar kıvrımdan oluşabilir. Bölgeler çizildikleri andan itibaren ihlal kontrollerine tabi tutulabilir ve istenildiği zaman değiştirilebilir. Bölge çizimleri takip arayüzü ve harita kullanılarak yapılır. Park ve bahçeler, mezarlıklar, şantiye alanları, güvenlik koridor ve bölgeleri gibi takip cihazlarının giriş/çıkış ve bölge içindeki kalma süresinin raporlanmasının istediği birçok projede kullanılabilmektedir. Alanlar, yasaklı alan veya kesin görev bölgesi olarak tanımlanabilmektedir. 

Yasaklı alanlara cihazın girmesi veya kesin görevli alandan cihazın dışarı çıkması durumunda tanımlı kullanıcılara SMS veya E-Posta ile anlık bilgilendirmeler yapılabilmektedir.

• Çalışma Zamanı Yönetimi
Takip cihazları için gün içindeki çalışması gereken saat aralığı tanımlanabilmektedir. Cihazlardan tanımlanan zaman aralığı dışında veri gelmesi durumunda veri merkezi ihlal kaydını oluşturur ve tanımlı kullanıcılara SMS veya E-Posta ile bilgilendirmeleri yapar. Çalışma zaman aralık tanımları hafta içi ve hafta sonu olarak ayrı ayrı tanımlanabilmektedir.

• Durma Kısıtlaması
Özellikle araçların takip edilmesi işlemlerinde kullanılan bu özellik araçların gün içindeki belirlenen zaman aralıkları içinde duraklayabilecekleri en fazla zamanın belirlenmesi ve belirlenen zamandan fazla yapılan duraklamalarda ihlal oluşturulması ve kullanıcıların SMS veya E-Posta ile bilgilendirilmesi için kullanılmaktadır. Tanımlanan durma kısıtlamasının hafta sonu günlerinde de ayrı ayrı uygulanıp uygulanması seçilebilmektedir.

• Yola Göre Hız Kontrolü
TekTakip cihazları her sistemde olduğu gibi her cihaz için sabit bir hız limiti kontrolü yapabildiği gibi yol için belirlenmiş hız sınırlarına göre de hız aşım alarmları üretebilmektedir. Her yolun hız limiti yolun teknik özellikleri ve çevre koşullarına belirlenmektedir. Bu hız limitleri aynı yol üzerinde kısa mesafelerde 90 km/s olabileceği gibi kısa bir mesafe sonra 50 km/s limite düşebilmektedir. Sistem, güzergâh üzerindeki yolun hız limiti ile aracın hız bilgisini karşılaştırarak aşım olması durumunda ihlal üretebilir ve tanımlı kullanıcılar var ise bu kullanıcılara veya sürücülere SMS veya E-Posta ile anlık bildirim gönderebilmektedir. Hız limitlerine sistem yöneticileri tarafından yolun hızına göre istenen bir oranda tolerans eklenebilmektedir.

• Anlık ve Günlük Rölanti Kontrolü
TekTakip cihazlarının montaj yapıldığı araçların kontak açık durumda fazla aracın beklemesi durumunda üretilen ihlal tespitidir. İhlal tespitleri genellikle en az 5, 10 dakika gibi sürelerde belirlenmektedir. Rölanti süresi 5 dakika olarak ayarlandığında 5 dakikanın altında yapılan beklemeler rölanti süresine eklenmez fakat gün içindeki 5 dakikaya kadar olan tüm beklemelerin günlük rölanti süresini aştığında ayrı bir ihlal olarak sisteme kaydedilmesi ve raporlanması sağlanabilmektedir.
• Ani İvmelenme
TekTakip cihazlarının montaj yapıldığı aracın 1 saniye aralığındaki hız farkına göre üretilen ihlaldir. İhlal, aracın ani hızlanma veya ani yavaşlama durumlarının tespiti için kullanılmaktadır. Ani ivmelenme durumlarının sürekli tekrarlanması lastiklerin ve balataların daha erken tükenmesine ve bakım masraflarının artmasına neden olabilmektedir.

Bildirimler

TekTakip, takip donanımları veya sistem tarafından üretilen veya tespit edilen alarm ve ihlalleri tanımlı kullanıcılara anlık olarak bildirim yapabilecek teknik özellikleri içeriğinde barındırmaktadır. Sistem tarafından tespit edilen alarm veya ihlal kullanıcıların rahatlıkla tanımlayabilecekleri GSM numaralarına SMS olarak, E-Posta adreslerine mail olarak iletilebileceği gibi TekTakip mobil uygulamasından da alınabilmektedir. Anlık bildirimlerin dışında günlük haftalık veya aylık kapasite kullanım raporlarının tanımlı kullanıcılara iletilmesi görevlerini de yerine getirebilmektedir.

ÜSTÜN ÖZELLİKLER

Cihazların Harita Üzerindeki Son Konumları

Tüm takip cihazlarının anlık harita üzerinde nerede olduğunun izlenebildiği, temel cihaz bilgilerine, arşiv kayıtlarına, sefer raporlarına ve cihaza komut iletimine kadar birçok işlemin yapılabildiği ana ekrandır.
TekTakip tüm cihazların haritada izlendiği formun daha anlaşılır olmasını sağlamak için gruplandırarak gösterim yapısını destekler ve kullanıcılara daha küçük ölçeklerde birbirine yakın cihazların gruplandırılmış bir görüntüsünü sunar. Ölçek seviyesi arttırıldıkça cihazları gruplar ve grup içindeki cihaz sayısının okunurluğunu artırmak için 3 farklı renkte gösterim sunar.

Gruplandırılmış simgeler üzerine tıklandığında grup içindeki cihazların gösterimi sağlanarak cihaz özelliklerine erişim mümkün hale gelmektedir. Harita üzerindeki cihazların durumlarının okunurluğunu artırmak için cihaz simleri kullanıcı tarafından değiştirilerek kullanım amacına uygun simgeler seçilebilmektedir. Harita üzerindeki simgeler cihazın gidiş yönüne göre çevrilir, cihazın kapalı, çalışıyor, duruyor, alarm veya ihlal durumlarına göre farklı etiket renklerinde gösterim ile cihaz sayısı ne kadar olursa olsun haritada karmaşa oluşturmaz.

TekTakip sunduğu kullanımı kolay ve kullanıcı dostu arayüz ile anlık izlenen cihaz sayısı ne kadar olursa olsun performanstan ödün vermeden cihazlarınızı yönetmenizi sağlar.

TekTakip donanımlarının her biri için özel ayarlanabilecek veri merkezi konum bildirim parametreleri ile gelir ve bu parametreler arayüz üzerinden kolayca değiştirilebilir. Herhangi bir cihazdan kısa süreliğine daha hızlı iz bilgisi alınmak istendiğinde tek yapılması gereken cihazın simgesi üzerine tıklayıp açılan pencereden seri konum gönderimi simgesine tıklamaktır. Bu sayede cihaz mevcut konum gönderim sıklığı ne olursa olsun belirli bir süre boyunca birkaç saniyede bir veri merkezine konum bildirimi yaparak adım adım izlenmesini sağlar.

TekTakip, istenen bir cihazın ekran sınırlarını içinde tutulmasını, harita üzerindeki konumunun ekran dışına çıktığında haritanın otomatik ortalanmasını, cihazdan gelen her konum verisi arasında güzergâh çizgisinin oluşturulmasını, cihazdan her konum geldiğinde sesli uyarı üretilmesini sağlayan özelliklere sahiptir. TekTakip birden fazla cihazın hareket halinde sesli uyarı verme özelliğinin işaretlenmesi ile kullanımı eğlenceli hale getirmek için cihazlardan farklı zamanlarda gelen konum verisine göre farklı nota sesleri çıkartarak özgün bir müzik oluşturulmasını sağlar.

Çoklu Ekranlarda Farklı Harita Bölgelerinin İzlenmesi

TekTakip, harita üzerinde farklı bölgelerin farklı ölçek seviyelerinde kullanımını sağlamak için aynı ekranda çoklu harita parçaları ile gösterimi desteklemektedir. Bu sayede her pencerede farklı bir grubu veya farklı cihazları izlemek, farklı harita bölgelerinde farklı ölçek seviyelerinde gezinmek mümkün olmaktadır. Çoklu pencerelerde farklı harita bölgelerinin gösterimi fazla sayıda cihazı bulunan işletmeler için sistem yönetimini kolaylaştıran, bilgiye ulaşmayı ve sistemi kontrol altında tutmak için büyük verilerin okunabilirliğini arttıran bir özelliktir.

Simülasyon

Simülasyon, tüm cihazların geçmiş bir zamandaki konumlarının harita üzerinde canlandırıldığı uygulama şeklidir. TekTakip rakiplerinde olmayan çoklu simülasyon özelliği ile tüm cihazlarınızın belirtilen bir zamanda nerede olduklarının harita üzerinde görüntülenmesini ve istenilen bir hızda hareketliliğin oynatılmasını sağlar. Birçok takip sisteminde simülasyon sıra bazlı olduğu halde TekTakip sisteminde simülasyon gerçek zaman bazlı işlenir ve istenilen bir anda cihazların harita üzerindeki dağılımı gösterilir. 

Her bir cihazın kendi rotası ayrı ayrı renklerde karmaşaya sebep olmadan harita üzerinde görüntülenebilir. TekTakip, hareketliliğin başka medyalara aktarılmasını ve iz bilgisinin video formatında kaydedilmesini sağlanabilen ilk ve tek sistemdir. Cihaz veya cihazların geçmiş verilerinin harita üzerinde gösterimi ve video formatında dışa aktarımı ile sonucun istekte bulunan kurum ve kuruluşlarla paylaşılması, bu isteğin sisteme erişim olmadan karşılanabilmesi kritik seviyede önem arz etmektedir. TekTakip bu kritik seviyedeki özelliği karşılayan ilk ve tek sistemdir.

Hızlı Konum Bildirimi
Geçici hızlı konum bildirimi birçok takip sisteminde olmayan bir özelliktir. TekTakip, istenen bir cihazın mevcut konum bildirim sıklığını askıya alarak belirli bir süre ile veri merkezine mümkün olan en sık konum bildirimi yapmaya başlar. Bu işlem daha sık konum bilgisi alınma ihtiyacı ortaya çıktığında cihazın adım adım takip edilmesini sağlar. Sistemde tanımlı her cihazın sürekli adım adım konum verisi bildirmesi zamanla iletişim masraflarının artmasına ve sistemin işletilmez hale gelmesine neden olabilir. Yüzlerce hatta binlerce cihazdan sürekli konum verisi alınması gereksiz bilgilerle veri tabanının dolmasına sebep olacağından disk, yönetim, raporlama bakımından olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yerine ihtiyacı karşılayacak bir konum bildirim sıklığının yanında acil ihtiyaç anında sık konum bildirimine geçilebilmesi takip sistemleri için önemli bir özelliktir. Bu önemli özellikle TekTakip sistemleri tarafından desteklenmekte ve kullanılmaktadır.

RAPORLAR

TekTakip sistemi kurumsal çözümleri karşılayabilecek birçok raporu içeriğinde barındırmaktadır. Bu raporlardan bazıları aşağıda anlatılmıştır.

Arşiv Kayıtları
Arşiv kayıtları, cihaz veya cihazların istenen tarih aralığındaki kayıtlarının listelenmesi ve incelenmesi için sunulan bir rapordur. Arşiv listesindeki istenen bir kayıt harita üzerinde gösterilebilir, harita istenilen büyüklükte ayarlanabilir ve ekrandaki istenilen bir yere taşınabilir. Arşiv listesi bir cihaz alınabileceği gibi birden çok farklı gruplardaki cihazlar için veya bir veya birden çok grubun tüm cihaz listesinin arşiv kayıtları tek seferde listelenebilmektedir. Listelenen arşiv kaydında cihazın adı, ait olduğu grup adı, arşiv verisinin oluşma zamanı, bulunduğu konumun adres bilgisi, konum bilgisi anındaki cihazda tespit edilen olaylar (hız aşımı, kapak açılması, durak veya bölge alanı bilgileri v.b.), hız, batarya doluluk oranı, yön, GNSS sinyal kalitesi ve GSM sinyal kalitesi bulunur. Listelenen arşiv kayıtları pdf veya excel formatlarında dışa aktarılabileceği gibi yazıcıdan düzenleme ihtiyacı duymadan çıktı alınabilmektedir.

Sefer Kayıtları
Sefer kavramı takip sistemlerinde kullanılan cihazların açılma ile kapanma arasındaki süreci kapsayan, süreç içinde sistem tarafından tespit edilen tüm bilgilerin ilişkilendirilerek raporlanmasını sağlayan rapor türüdür. Cihazların gün içindeki toplam sefer sayısı, her sefer aralığı içinde geçen zaman, seferin başlama ve bitim ili, mesafe, ortalama hız, üretilen alarm ve ihlal toplamı, rölanti süresi, konum sayısı, M2M data tüketim boyutu gibi verilere ulaşmak mümkün olmaktadır. 

İstenen sefer aralığındaki detay arşivinin incelenmesi için sefer kaydı sonundaki sefer detay butonuna basmak yeterli olacaktır.  Sefer detayında ise sefer zaman aralığı içindeki konum verileri ve haritadaki gösterimi yer almaktadır. Her konum verisi detayı ayrıntılı olarak incelenebilir, harita üzerindeki yeri incelenebilir, sonuçlar herhangi bir düzenleme yapma ihtiyacı olmadan yazdırılabileceği gibi pdf ve excel formatında dışa aktarımda yapılabilmektedir.

Kapasite Kullanım Raporu
İstenen bir cihazın, bir veya birden fazla grubun veya tüm sistem dahilindeki cihazların oluşturduğu verilerin özetlenerek günlük toplam çalışma süresi, mesafe, data transfer sayısı ve boyutu, alarm ve ihlal sayısı ile rölantide bekleme sürelerinin tek raporda alınmasını sağlayan rapordur. Kapasite kullanım raporundan farklı olarak sistemde günlük çalışma raporu, Son konum listesi, bölge dağılım raporu, durak etkileşim raporu gibi birçok faydalı raporu da kullanıma sunmaktadır.

Grafik Raporları
TekTakip grafik raporları donanımlardan elde edilen verilerin okunurluğunu artırmak için grafik raporları da barındırmaktadır. Gruplara ayırdığınız cihazlarınızın grup bazlı ve grupta tanımlı her bir cihaz için ayrı ayrı olmak üzere mesafe, çalışma süreleri, alarm ve ihlal toplamları, veri gönderim adet ve boyutları, rölanti süreleri, gibi bilgileri daha anlaşılır sunmak için birçok farklı grafik rapor sunmaktadır. 

Grafik raporlarda gösterilen “pie chart” grafikler kullanıcı etkileşimine cevap vermekte ve rapor içeriklerinin değişmesine imkân sunmaktadır.

TAKİP SİSTEMLERİ MOBİL UYGULAMALARI ARASINDA EN İYİSİ

TekTakip IOS ve Android mobil işletim sistemleri için özel hazırlanmış uygulamaları da barındırmaktadır. Mobil marketlerden indirilebilen uygulamalar ile sizin için tanımlanmış kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak sunulan mobil uygulamalar ile cihazlarınızın durumunu her yerden kontrol edebilir, birçok ızgara ve grafik görünümlü raporlar alabilir, cihazlarınızın geçmiş verilerini listeleyip simülasyon yapabilir, sefer ve sefer içeriklerini kontrol edebilir anlık alarm ve ihlal bildirimleri alabilirsiniz. Mobil uygulamamızda olsun anlayışı dışında bir yaklaşımla geliştirilen TekTakip mobil uygulamaları bilgisayar başına oturmadan sisteminizi kontrol etmenizi sağlayacak her türlü kullanışlı özelliği sunmaktadır.

Mobil uygulama ile tek bir cihazı takip edebilirsiniz. Takip sırasında arkasında iz bırakmasını, her konum değişiminde sesli uyarı vermesini, cihaz simgesinin ekrandaki görüntülenen harita dışına çıkması durumunda otomatik ekranda ortalanmasını sağlayabilir ve bu seçenekleri istediğiniz kadar cihaz için aynı anda uygulayabilirsiniz. Yeni konum geldiğinde sesli uyarı üretmesini istediğinzi her cihaz için rasgele bir müzik notası atanır ve cihazlarınızdan her yeni konum geldiğinde çıkan nota sesleri ile uygulamayı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Mobil uygulama yardımı ile istenilen cihazın belirli bir süreliğine daha sık konum bildirimine geçmesini sağlayabilir, bir çok cihazın harita üzerindeki konum verilerini aynı anda izleyebilirsiniz.

İstediğiniz kadar cihazı seçerek, gruplarınızdaki tüm cihazların veya sistemde tanımlı tüm cihazların geçmiş bir tarihteki iz bilgilerini yeniden canlandırabilirsiniz.

KULLANIM ALANLARI

TekTakip T6 modeli filonuzdaki araçların kontrol altında olmasını sağlayan üründür. TekTakip T6 ile havuz araçlarını kimlerin kullandığını, araç sürücülerinin hangi aracı ne kadar süre ile ne kadar mesafe kullandığını, araçların günlük, aylık ve yıllık yaptıkları mesafe bilgilerini ve günlük çalışma sürelerini, hız aşımı, rölanti gibi ihlal bilgilerini raporlamanızı sağlayan, anlık bildirimler ile araçlarınızın durumlarını takip edebildiğiniz filo yönetim sistemi olarak kullanılabileceği gibi çocukların, yaşlıların, güvenlik görevlilerinin, hayvanların, eşyaların takibi içinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. TekTakip ürünleri ile filonuzdaki araçlarınız az zaman harcayarak ve en az masrafla kontrolünüz altında olur.

Her kullanım alanına uygun bir TekTakip ürünü kullanarak hayatınızı kolaylaştırabilir, şüphe ve çekincelerinizi ortadan kaldırabilir, meraklarınızın içinizi kemirmesini engelleyebilirsiniz. TekTakip sadece araçların takip edilmesi için değil, ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilecek ürünler sunmaktadır. 

İhtiyacınıza uygun TekTakip ürününü seçerek hemen kullanmaya başlayabilir ve aşağıdaki soruların cevaplarına her an erişebilirsiniz.

 • Çöp toplama kamyonu çöp alma noktalarına gitmiş mi?
 • Şantiyedeki araçlar şantiye dışına çıkıyor mu?
 • Personelim günlük kaç müşteriyi ziyaret ediyor ve müşteride zaman geçirme ortalaması nedir?
 • Çocuğunuzun veya hastanızın nerede olduğunu mu merak ediyorsunuz?
 • Güvenlik görevlileriniz görev bölgesinde mi?
 • Güvenlik görevlisinin acil yardıma mı ihtiyacı var?
 • Doğa gezintilerinizde nereleri dolaştığınızı ve ne kadar mesafe yaptığınızı mı merak ediyorsunuz?
 • Evcil hayvanınız kaybolacak diye mi endişe ediyorsunuz?
 • Vahşi yaşamda bulunan hayvanların göç rotalarını mı takip etmek istiyorsunuz?
 • Orman görevlisinin gezinti yaptığı patika yollarımı haritalandırmak istiyorsunuz?